Çocukta sosyal beceri eğitimi için bütünleştirici bir yaklaşım
iletişim
(0216) 360 00 06
(0533) 549 78 75
banner1

Biz Kimiz

İLKNUR EFEÇINAR
PSİKOLOG / PSİKODRAMATİST

İlknur Efeçınar,Ankara Üniversitesi  DTCF  Psikoloji Bölümü mezunudur.İlk 20 yıllk meslek hayatı  Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda geçmiştir. Halen sürmekte olan İkinci 15 yılında ise ,danışmanlık merkezlerinde bebek, çocuk, ergen yetişkin ve ailelere sorunlarında  yardımcı olacak danışmanlık hizmeti  vermektedir.
İlknur Efeçınar, Türk Psikologlar Derneği  ve  Psikodrama ve Grup Psikoterapileri Derneği asil üyesidir.İlknur Efeçınar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin  www.iz-danismanlik.com   ya da www.ilknurefecinar.com    adreslerini  ziyaret edebilirler.

 

 

Uzman Klinik Psikolog Aygün Tuçe Ataş
Hacettepe Üniversitesi  Psikoloji Bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans derecesini alarak uzmanlık ünvanını almaya hak kazandı. Psikoterapi çalışmalarını Kognitif Davranış Terapisi üzerine yoğunlaştırmıştır. Academy of CognitiveTherapy (ACT) tarafından onaylı  Kognitif Terapisttir. Üç sene boyunca Aile Terapisi eğitimlerini tamamlayarak Satir Institute of thePacific  onaylı Aile Terapisti ünvanını almaya hak kazanmıştır.Bunun yanı sıra Şema Terapi ve Oyun Terapisi eğitimlerini almıştır. Sekoya Psikoloji’ninkurucularındandır  ve çalışmalarına burada devam etmektedir. Aynı zamanda öğretim görevlisi olarak Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde dersler vermektedir. Evlidir ve bir çocuk annesidir.
Klinik çalışma alanlarından bazıları kaygı bozuklukları (obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk, sosyal kaygı vb.), depresyon,kızgınlık-öfke,  zihinsel, gelişimsel, ruhsal değerlendirme, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü,  okula uyum sorunları, aile içi iletişim sorunları olarak sıralanabilir.
    Sekoya Psikolojiyi kurmadan önce özel bir psikiyatri merkezinde  yetişkinlere ve gençlere  yönelik ağırlıklı olarak kognitif davranış terapisi yönelimli çalışmıştır. Ayrıca çocuk ve ailelerle, oyun terapisi ve  aile terapisi  yönelimli  çalışmalar yapmıştır. Aynı zamanda İstanbul’da bulunan çeşitli rehabilitasyon ve özel eğitim kurumlarında gelişimsel gerilik, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, fiziksel-zihinsel gerilik vb. sorunları yaşayan çocuklarla değerlendirme- terapi çalışmalarını yaparken anne-babalarıyla  ise sıklıkla görülen depresyon ve kaygı bozukluklarına yönelik terapi çalışmaları ile  aile danışmanlığı görevlerini üstlenmiştir.
    Psikoterapi çalışmalarının yanı sıra  birçok  eğitim ve sağlık kurumunda  seminerler  düzenlemiştir.
Türk Psikologlar Derneği’nden  Wisc-r(Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği), Denver II Gelişim Envanteri,MMPI gibi test eğitimlerini alarak bu testleri sertifikalı olarak uygulama yetkisine sahip olmuştur. Rorschach ve Projektif Testler Derneği’nden ise toplam 3 yıl süren Rorschach ve T.A.T. (ThematicAperception Test) eğitimlerini almıştır. Bunun dışında farklı uzmanlardan gelişimsel, zihinsel ve ruhsal değerlendirmeye yönelik bir çok test eğitimi almıştır ve uzun süredir çalıştığı kurumlarda bu testleri uygulamaktadır.
Türk Psikologlar Derneği asil üyesidir, dört sene boyunca Türk Psikologlar Derneği İstanbul şube yönetim kurulunda görev yapmıştır. ACT’nin (Academy of CognitiveTherapy) diplomate üyesidir. Kognitif Davranış Terapileri ve Çift ve Aile Terapileri Derneği  üyesidir.

 

Elif Sabit

Psikolog

Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2016’da mezun oldum. Öğrenciliğimde çocuk gelişimi ile çocuk ve ergen psikopatolojisine ilgi duydum. Bitirme tezimi, annenin hikaye kitabı anlatırken kullandığı kelimeler ile çocuklarının zihin kuramı becerisi arasındaki korelasyon üzerine yazdım. Prof. Nevin Dölek’in verdiği Çocuklar için Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimine katıldım. Çocuklar için Dikkat ve Algı Testleri eğitimi aldım. İz Danışmanlık ve Sekoya Psikolojik Danışmanlık Merkezinde SOBECE'nin (Çocuklar için Sosyal Beceri Eğitim Programı) asistanlığını yürütmekteyim. 

 

Zeynep Kurt

Psikolog

Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 2014 yılı mezunuyum. Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı programında tez dönemindeyim. Üniversite döneminde çeşitli alanlarda özellikle dezavantajlı ve travma mağduru gençlerle çalıştım halen de bu alanda çalışmaktayım. Çocuklarda kaygı ve anksiyete bozuklukları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, gelişimsel gerilik ve otizm  bireysel olarak çocuklarla sosyal beceri eğitimi, karşıt olma karşı-gelme bozukluğu ile ilgili çocuklarla çalışmakta, ailelere psiko-eğitim vermekteyim. Uyguladığım testler; WISC-R: Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (Türk Psikologlar Derneği - Sertifikalı Program),WISC-R IV: Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği IV (Türk Psikologlar Derneği - Sertifikalı Program) "

 

Nazlı Büyükbayraktar

Psikolog

Koç Üniversitesi Psikoloji ve Sosyoloji bölümleri mezunu olan Nazlı Büyükbayrak, Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji; Çocuk- Ergen Alt Dalı tez aşamasındadır.

Devlet hastaneleri psikiyatri servislerinde ve özel psikolojik danışmanlık merkezlerinde stajlarını tamamlamış olan Büyükbayrak şu an ergen ve çocuk danışanlarla oyun terapisi ve bireysel psikoterapi çalışmaları yapmakta, ebeveynlere danışmanlık vermektedir. 

Çocuk ve ergenlere uyguladığı testler arasında Weschler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (WISC-R), WISC-IV / Wechsler Çocuklar için Zekâ Ölçeği – IV, Bender Geştalt Görsel Motor Algılama Testi, TAT, CAT, Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi (TİFALDI) ve Çizim Testleri testleri bulunmaktadır. Ayrıca SOBECE (Sosyal Beceri Çocuk Eğitimi), Floortime eğitimlerini tamamlamıştır. 

Nazlı Büyükbayrak 5-12 yaş çocuklar için sosyal beceri gruplarını yürütmektedir.


Sobece Nedir

SOBECE Nedir? İnsan sosyal bir varlıktır. Hem kendisi ile hem de içinde yaşadığı çevre ile uyumlu bir beraberlik yaşar. Bunun için de bebeklikten başlayan bir Çocukluklarındaki sosyal beceri yetersizliği nedeniyle olumsuz deneyimleri olanların, yetişkinlik döneminde de diğer insanlarla olan yakın ilişkilerde iş, meslek ve özel yaşamlarında başarısız ve mutsuz oldukları görülmektedir. Çocuk ve ailelerle çalışan iki psikolog olarak biz, sosyal beceri eğitimi alanında çocuklara yönelik hem eğlenceli, hem de ailelerin ve alanda çalışan uzmanların kolaylıkla uygulayabileceği çok yönlü bir program geliştirmek amacıyla yola çıktık. SOBECE (Sosyal Beceri Çocuk Eğitim Programı) adını verdiğimiz bu programda 7 ana beceri alanı vardır: •İlişki Başlatma ve Sürdürme Becerileri •Atılganlık Becerileri •Duygulara Yönelik Beceriler •Saldırgan Davranışlar ve Dürtülerle Başa Çıkma Becerileri •Problem Çözme Becerileri •Plan Yapma Becerileri •Grupla Etkileşim ve Bir İş Yürütme Becerileri devamı...