Çocukta sosyal beceri eğitimi için bütünleştirici bir yaklaşım
iletişim
(0216) 360 00 06
(0533) 549 78 75
banner1

Okullar İçin Sobece


OKULLAR İÇİN SOBECE EĞİTİMİ  (İLKÖĞRETİM VE ANAOKULLARINA)
1.    ÖĞRETMENLERE yönelik
2.    ÖĞRENCİLERE yönelik
Program içerik:OKULLARDA SOBECE Eğitimi dönemlik ve ya yıllık olarak planlanır.
GRUP YÖNETİCİLERİ:
Aygün Tuçe Ataş Uzman Klinik Psikolog, Aile Terapisti
İlknur Efeçınar Psikolog, Psikodramatist
Ayrıntılı bilgi için lütfen arayınız: (216) 360 00 06
                                           (216) 355 19 56

OKULLARDA SOSYAL BECERİ EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
Okullar toplumsal yaşamın önemli örneklerinden biridir. Çocuklar sosyalleşmeyi okulda öğrenirler. Hangi davranışların kabul edileceğini hangisinin kabul edilemez olduğunu öğretmenlerinin rehberliğinde deneyerek öğrenirler. Öğretmenler uygun pekiştireçlerle davranışları yönetirler.Okul ortamında sosyal olarak kabul gören çocuklar daha mutlu ve daha başarılı olurlar.Sosyal yetersizlikleri nedeni ile arkadaşları tarafından istenmeyen, oyunlara alınmayan çocuklar olumsuz davranışlarla dikkat çekmeye çalışırlar. Kendini anlatabilme, istek ve ihtiyaçlarını dile getirme, çatışmalı ortamlarda sorun çözme becerilerine sahip olan çocuklar hem öğretmenleri hem arkadaşları tarafından daha rahat kabul edilirler.
Okullardaki şiddet eylemlerinin çoğunda sosyal beceri eğitimi eksikliği ön plandadır.Okul gibi toplumsal bir yapıda isteklerin ihtiyaçların karşılıklı beklentilerin konuşulması gerekir. Hep kendi isteğinin olmasını isteyen bir öğrenci sonunda isteklerini zorla yaptırır. Hatta böyle çocuklar bir araya gelip bir çeteoluşturup diğer çocukların haklarını gasp ederler.Böyle çoğu durumda okul idaresi bile çaresiz kalır.
Çocuklarda sosyal beceri eğitimi (SOBECE) okullarda uygulanabilirliği yüksek bir programdır.Çocukların,ilişki başlatma ve sürdürme, duygularını ifade etme,karşısındakini dinleme,karşısındakinin durumu ile ilgili farkındalık sahibi olma,plan yapma,problem çözme ve bir grupla işbirliği yapma becerilerine sahip olması hem okuldaki sosyal yaşamı hem de akademik yaşantıyı zenginleştirir ve kolaylaştırır.  

Sobece Nedir

SOBECE Nedir? İnsan sosyal bir varlıktır. Hem kendisi ile hem de içinde yaşadığı çevre ile uyumlu bir beraberlik yaşar. Bunun için de bebeklikten başlayan bir Çocukluklarındaki sosyal beceri yetersizliği nedeniyle olumsuz deneyimleri olanların, yetişkinlik döneminde de diğer insanlarla olan yakın ilişkilerde iş, meslek ve özel yaşamlarında başarısız ve mutsuz oldukları görülmektedir. Çocuk ve ailelerle çalışan iki psikolog olarak biz, sosyal beceri eğitimi alanında çocuklara yönelik hem eğlenceli, hem de ailelerin ve alanda çalışan uzmanların kolaylıkla uygulayabileceği çok yönlü bir program geliştirmek amacıyla yola çıktık. SOBECE (Sosyal Beceri Çocuk Eğitim Programı) adını verdiğimiz bu programda 7 ana beceri alanı vardır: •İlişki Başlatma ve Sürdürme Becerileri •Atılganlık Becerileri •Duygulara Yönelik Beceriler •Saldırgan Davranışlar ve Dürtülerle Başa Çıkma Becerileri •Problem Çözme Becerileri •Plan Yapma Becerileri •Grupla Etkileşim ve Bir İş Yürütme Becerileri devamı...